בנה לך קיר בבית | טיפוס אורבני | קיר רחובות

בנה לך קיר בבית     

ריכזנו כאן כמה שאלות ותשובות כעזרה למי שחושב לבנות קיר. אם יש לכם שאלות נוספות, צרו איתנו קשר ונשמח לעזור.

היכן אפשר לבנות את הקיר?

השלב הראשון הוא בחירת המקום והתשתית עליה יבנה הקיר, ולכך יתאים כמעט כל מקום: בתוך חניה, חדר מגורים, מקלט, גרם מדרגות, על גבי קיר חיצוני וכמובן בתוך אחד מחדרי הבית. על גבי קיר קיים (בטון/בלוקים), ניתן לחבר את האחיזות ישירות לקיר (ראה קיר בטון), או לחברן לפלטות עץ שתחוברנה לקיר (באמצעות מסגרת עץ או ברזל). בחיבור ישיר לקיר העלות נמוכה יותר, אך מנגד יוצרת חורים רבים מאוד בקיר ובמקרה של קיר בטון, נדרשת עבודת קידוח רבה לכל האחיזות.

מהי הצורה המומלצת לקיר, ואיך מתכננים קיר?

תכנון שטח וצורת הקיר הינם חיוניים ביותר לבניית קיר יעיל, מהנה, עמיד לאורך שנים ובטיחותי. תנאים אלו תלויים במספר גורמים כגון: נפח וצורת החלל העומד לרשותך, תקציב, גיל, כמות ורמת המטפס/ים, מיקום קיר הטיפוס (חיצוני או פנימי), תנאי מזג אויר, מטרת הטיפוס (כיף לילדים, מתקן אימון גם למבוגרים, סוג הטיפוס (בולדרינגהובלה או טופ-רופ). כל אלו ועוד מכתיבים את תכנון הקיר ובניית השלד התומך. אם אתם זקוקים לייעוץ, לעזרה בתכנון או בהקמת קיר אצלכם, צרו עמנו קשר.

כיצד מחברים פלטות עץ לקיר?

מאחר ומחלקה האחורי של פלטת העץ יבלטו ברגים, יש לדאוג למרווח בין פלטת העץ לקיר. לשם כך בשלב ראשון יש לחבר לקיר פרופיל ברזל או קורת עץ. נוח להשתמש בקורות רגילות של 5X10ס"מ.

הדרך היעילה ביותר לחבר קורות כאלו לקיר היא בעזרת דיבלים-דפיקה. קודחים דרך העץ והקיר יחד, מכניסים את הדיבל ואחריו את הבורג, ודופקים את הבורג בפטיש. 

dfika

אפשר גם לחבר את הקורות לקיר באמצעות עוגני ג'מבו, אם כי זה פחות נוח, כי ראש הבורג עלול לבלוט מן הקורה ולהפריע לפלטה להתחבר. לכן, יש ליצור מגרעות  בקורה לראש המשושה של הבורג. בקיצור - לא מומלץ!

הקורות הללו משמשות כ"ספייסרים",שייצרו את המרווח הרצוי. אל הקורות מתחברות פלטות העץ באמצעות ברגי עץ המרוחקים כ-30ס"מ אחד מהשני. לפלטת עץ בגודל סטנדרטי (122X244ס"מ) יש למקם שלוש קורות לרוחב (או שתיים לאורך, כך שהמרחק בין מרכזי הקורות קטן מ- 122ס"מ). בפלטות קטנות יותר, שממוקמות מעל משקוף הדלת בדומה ל-Fingerboard, ניתן להסתפק בשתי קורות בלבד.

מהו סדר הפעולות בבניית הקיר?

סדר הפעולות בעת בניית קיר המבוסס על פלטות עץ הוא:

• חיבור הספייסרים (הקורות) לקיר

• קידוח חורים בפלטת העץ

• התקנת אומי נעץ

• הרכבת פלטות העץ על הספייסרים 

• חיבור האחיזות ובניית המסלולים

כמה אחיזות טיפוס אני צריך?

מקובל כי מספר האחיזות לקיר טיפוס יהיה 8-10 אחיזות למטר רבוע. בקיר בולדרינג מומלץ מספר אחיזות גבוה יותר כדי ליצור מספר אפשרויות רב בשטח טיפוס קטן.

לקירות המיועדים למטפסים מתחילים ובקירות טיפוליים, מומלץ למקם מספר אחיזות מתאים ליצירת תחושה של מסוגלות והצלחה, ולהשתמש באחיזות גדולות ונוחות. על קירות המיועדים לילדים צעירים נהוג לקבוע מספר רב יותר של אחיזות, כך שהן תהיינה צפופות, פשוט כי הילדים הם קצרים. בקירות לילדים צעירים ניתן להסתפק באחיזות קטנות-בינוניות (מה שקוראים mini-Jugs).

מאיפה משיגים אחיזות?

אפשר לקנות אצלנו אחיזות מוכנות, ואפשר להכין בבית. אחיזות תוצרת בית הן לרוב מאבן או עץ, והן דורשות הרבה עבודת הכנה, שיוף וקידוח מתאים.

הפלטות:

למרבית השימושים (בתוך ומחוץ לבית) ניתן להשתמש בשני סוגי פלטות עץ:

פלטת עץ לבוד (סנדביץ') בעובי של 15מ"מ לפחות. יש מספר סוגי סנדביץ׳ וההבדלים ביניהם בסוג העץ ובלחץ ההדבקה. הפלטות האיכותיות נקראות בירץ׳ (עץ תרזה) והן מומלצות יותר.

פלטת O.S.B (דומה במראה החיצוני לפלטת סיבית) בעובי 17מ"מ לפחות. פלטות אלו עוברות טיפול נגד רטיבות, ומתאימות יותר לקירות חיצוניים החשופים לתנאי רטיבות. שני הסוגים באים בגודל סטנדרטי של 122X244ס"מ.

plywood med

איך לקדוח חורים בפלטת עץ?

לשם התקנת אומי הנעץ יש לקדוח בפלטת העץ באמצעות מקדח עץ בקוטר 11מ"מ. הקידוח צריך להיות בניצב לפלטה. קידוח שאינו בניצב, יגרום לבורג להתחבר בצורה עקומה ולא מלאה ולא יהדק היטב את האחיזה.

פיזור הקדחים יכול להיות סדור בצורת שורות מקבילות או מדורגות, או באופן אקראי. שלוש השיטות טובות ומתאימות והבחירה ביניהן היא ענין של נוחות והעדפה אישית. ביצוע הקידוחים והכנסת אומי הנעץ אינם אפשריים לאחר הרכבת הפלטות.

הקידוח והתקנת אומי הנעץ הם שלבי ההכנה של הפלטה ויש לסיים אותם לפני ההרכבה של הקיר!

hole pattern-1

כמה חורים לקדוח?

כמות החורים תלויה באופן פיזורם והמרחק ביניהם, המרחק המומלץ בין הקידוחים והאומים שיותקנו בהמשך) הוא 15-30ס"מ, לפיכך בכל פלטת עץ סטנדרטית (1.22X2.44מ') מספר הקידוחים נע בין 50 ל-100.

על מספר הקידוחים והאומים תמיד להיות גדול משמעותית ממספר האחיזות הנדרשות.
זאת כדי לאפשר שינוי של מיקום האחיזות או הוספה של אחיזות חדשות בעתיד, באופן מיידי וללא צורך בעבודת הכנה נוספת.

באילו אומי נעץ וברגים כדאי להשתמש?

שתי המידות המקובלות לברגים לקירות טיפוס הן ברגים ואומי נעץ בקטרים של 3/8 (אינטשי) או 10מ"מ (מילימטרי). ההברגה המילימטרית נקראת M10. חשוב להקפיד שכל הברגים ואומי הנעץ יהיו באותה המידה, כלומר - או אינטשיים או מילימטריים (ולא לערבב).

הברגים האינטשיים מעט זולים יותר מן המילימטרים, ויש להם מרחק פסיעה גדול יותר. המשמעות היא שהברגים האינטשיים מתהדקים פחות טוב ומשתחררים יותר בקלות.

ברגים מילימטריים מאפשרים הידוק טוב ומדורג יותר והם משתחררים פחות. אומי הנעץ והברגים במידות השונות נראים כמעט אותו הדבר, אך הם שונים מעט בקוטר השרוול ושונים מאד בהברגה.

אנו ממליצים על שימוש בברגים מילימטריים!

במידה ומתקינים את האחיזה באזור עם רטיבות או לחות גבוהה, מומלץ להשתמש בברגי נירוסטה שאינם מחלידים (אך מעט יקרים יותר) ובאום נעץ מתאים. במידה שאין תנאי רטיבות, אפשר להשתמש בבורג זול יותר (ברזל שחור או מגולוון). 

כיצד מתקינים את אומי הנעץ?

tnut med

לאחר הקידוח, ממקמים את האום בחור, בצידה האחורי של פלטת העץ. מכניסים את שרוול האום לקדח, ובאמצעות פטיש מחדירים את האום כך שכל ארבעת הקוצים של האום יהיו נעוצים בפלטה עד גב האום. חוזרים על פעולה זו לכל החורים שנקדחו.

התקנת אומים בכל החורים, מאפשרת לשנות את מיקום האחיזות או להוסיף חדשות באופן מיידי ללא צורך בכל עבודה נוספת.

drill and hammer

 כמה אומי נעץ צריך?

כדי שניתן יהיה להוסיף אחיזות או לשנות את מיקומן בדרך פשוטה ומהירה, יש להתקין מראש הרבה יותר אומי נעץ ממספר האחיזות שעל הקיר. חיבור האומים על גבי פלטות העץ יכול להיות בצורה אקראית, בשורות מקבילות או מדורגות לסירוגין. בכל אחת מהדרכים הנ"ל מומלץ כי מספר אומי הנעץ יהיה לפחות 20-30 למ”ר (כמספר החורים, כמובן). קידוח מספר חורים גדול ממספר האחיזות שתהיינה על הקיר מאפשר שינוי קל של מיקום האחיזות ליצירת מסלולים חדשים.

עם איזה בורג מחברים את האחיזה?

באחיזה קיימת דיסקית עליה "רוכב" הבורג, שצריך להיות עם ראש אלן עם ראש מרובע (לא קוני). לברגים עם ראש משושה אין מקום מספיק לכלי המהדק. הבורג צריך להיות תואם לאום הנעץ (כאמור, "3/8 או M10) ולמרבית האחיזות מתאים בורג באורך 50מ”מ.

שימו לב: אי אפשר להשתמש בברגים רגילים - עם ראש משושה. המגרעת של האחיזות מתאימה לברגי אלן, ואין בה מקום למפתח משושה!

הערה: הקדח שבאחיזות מתאים לשני סוגי הברגים. חשוב לוודא כי כל האומים והברגים תואמים (או מילימטריים או אינטשיים).

לקיר שמיועד לעמוד באזור עם רטיבות או לחות גבוהה, מומלץ להשתמש בברגי נירוסטה שאינם מחלידים (אך מעט יקרים יותר) ובאום נעץ מתאים. במיקום שאין בו רטיבות, אפשר להשתמש בבורג זול יותר (שחור). 

allen screws

איך מחברים את האחיזות?

את האחיזות יש למקם על גבי משטח עץ ישר וחלק (ניתן לחברן גם למשטחי אבן או בטון אולם אופן החיבור שונה. ראה חיבור לאבן או בטון, בהמשך). הכנס את הבורג לתוך האחיזה והברג לתוך אום הנעץ הנעוץ בפלטת העץ. יש לחזק את האחיזה באמצעות מפתח אלן בכח ידני בלבד עד לנקודה בה ישנה תחושת התנגדות של הבורג ושהאחיזה אינה מסתובבת באופן חופשי.

איך מחברים את הפלטות לקיר?

הפלטות מתחברות לקיר בעזרת קורות עץ. קודם כל מחברים את קורות העץ לקיר הבניין או לקונסטרוקציה הקיימת בעזרת דיבלי דפיקה או ג'אמבואים, ואז מחברים את הפלטות לקורות בעזרת ברגי עץ.

אילו סוגי אחיזות מקובלים?

את האחיזות מקובל לחלק למספר סוגים לפי צורתן וגודלן, הקובעים את רמת הקושי ואופן התפיסה bucket, pocket, slopper, crimp.

כיצד ניתן לחבר אחיזות לקיר בטון לבנים או בלוקים?

אף שניתן לחבר את האחיזות ישירות לקיר בטון או קיר לבנים, זה לא מומלץ. כמות העבודה היא רבה יותר, העוגנים יקרים ונדרש דיוק בעומק הקידוח. בנוסף - העוגנים המתאימים לקיר בטון אינם זמינים והם יקרים למדי.

אם בכל זאת החלטת לבחור בשיטה זו, פעל על פי השלבים הבאים:

1. באמצעות פטישון עם מקדח בטון בקוטר 12מ"מ, קדח בקיר חור בעומק 5ס״מ לפחות .

2. נקה את הקידוח בעזרת מברשת או אוויר.

3. הכנס את העוגן הייעודי כאשר החלק הפתוח כלפי חוץ (קרוב אליך) והקצה המחורץ כלפי פנים.

4. וודא כי קצה העוגן הקרוב אליך יהיה שקוע מספר מילימטרים בתוך הקיר. באמצעות בורג ארוך או מברג, דפוק בכח על מרכז הבורג בכדי לקבע אותו היטב בקדח.

5. העבר את הבורג דרך האחיזה לתוך העוגן והברג בכח ידני עד לקיבוע האחיזה.

hold in concrete

סדר הפעולות להתקנת העוגנים לבטון ולבלוקים דומה, אך העוגנים לקירות בטון שונים מן העוגנים לקירות בלוקים.

איך מנקים את האחיזות?

טיפוס ממושך ואינטנסיבי (כמו שאנו מקווים שאכן יקרה בקיר שלך) עשוי להוביל להצטברות מגנזיום, זיעה וגומי על האחיזות. כל אלה "מקלקלים" את החיכוך. טיפול תקופתי לאחיזות משיב אותן לקדמותן. יש להסיר את האחיזות, להשרות במים פושרים עם מעט סבון, לשפשף קלות עם מברשת פלסטיק, לשטוף במים נקיים ולייבש היטב. לאחר הטיפול האחיזות ירגישו נקיות והאצבעות ירגישו חיכוך מצויין.

מאיזה גיל אפשר לטפס?

הגיל המקובל להתחיל בטיפוס קירות הוא 3-4 שנים, על קיר טיפוס קטן בבית, אם כי ניתן להתחיל בפעילות זו כבר מגיל שנה וחצי (מניסיון אישי שלנו ושל לקוחותינו). כמובן שפעילות זו דורשת השגחה קבועה של אדם מבוגר.

איך מזמינים?

דברו איתנו...